Detský čin roka 2024 – Dobre vidíme iba srdcom (kat. Dobrý nápad) – nominácia!

Detský čin roka je celoštátny projekt, ktorý prebieha pod čestnou záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Výberová komisia dospelých opäť nominovala dobrý skutok našich žiakov v kategórii „Dobrý nápad“. Nech je tento skutok inšpiráciou a pozitívnou motiváciou pre mnohých.

Paralelne so žiackym hlasovaním v škole prebieha i hlasovanie na platforme Ľudia Ľuďom, kde sa môže zapojiť široká verejnosť: https://detskycin.ludialudom.sk/. Ďakujeme za Váš hlas

Dobrý nápad /list E/

Dobre vidíme iba srdcom

Sme šiestaci a už polroka máme nového kamaráta. Vlastne, ešte sme sa nestretli, pretože Idd Randu žije v Keni v mestečku Mtwapa. Je ešte celkom malý, nedávno oslávil štvrté narodeniny. Keď nám pani učiteľka ukázala jeho čarovný úsmev, naše srdcia sa roztopili. Bolo pár týždňov pred Vianocami a my sme sa rozhodli, že si toto dieťa adoptujeme prostredníctvom o. z. Viac než šperk. Formality vybavila pani učiteľka a my sme sa pustili do vyrábania všakovakých vianočných ozdôb, dekorácií a malých mydielok, ktoré sme potom predávali na trhoch v škole a vo farnosti. Za získané peniaze sme mohli zaplatiť niekoľko mesačných splátok, zvýšilo nám dokonca aj na vianočný darček pre Idda a jeho rodinu. A tak sme im kúpili kozu a niekoľko základných potrieb na živobytie. Držiac vytlačenú fotografiu nášho malého priateľa, sme sa odfotili pri vianočnom stromčeku a túto našu fotku sme mu poslali, aby vedel, kto na neho v diaľke myslí. Aké bolo naše prekvapenie, keď nám o niekoľko týždňov na oplátku prišla jeho fotka, ako zamyslene drží túto našu vianočnú fotografiu. Veľmi nás to povzbudilo. Čoskoro sme sa opäť pustili do práce a zhotovovali veľkonočné vence, plné farebných ozdôb a pokúšali sme ich predať v škole, ale i cez internet. A tak opäť naše peniažky putovali do Afriky a robili radosť. Ale i naše oči sa smiali, keď sme pozerali na Idda, ako neveriacky drží v rukách futbalovú loptu a pred ním ešte množstvo potravín. Keď sa blížil Deň detí, uvedomili sme si, že nie všetky deti na svete môžu tento deň prežiť v radosti ako my. Tentoraz sme si odopreli z nášho vreckového a prispeli sme na malú hračku, fixky a omaľovánku, drobnosti, ktoré robia deťom radosť. Naša pomoc je iba malou kvapôčkou v mori ľudského trápenia. Nechceme sa ňou chváliť, ale motivovať druhých, veď aký by bol svet krásny, keby sme každý deň mysleli aj na iných.

List napísali a skutok vykonali Šimon Vlkovič, Nina Haulíková, Beáta Lisayová, Simona Jančová, v šk. roku 2023/2024, žiaci 6. triedy, ZŠ Andreja Kmeťa Levice